Czy jesteś Zero Waste?

Czy 👉Ty jesteś Zero Waste?

Idea Zero Waste, czyli dążenie do produkowania jak najmniejszej ilości odpadów, staje się coraz bardziej popularna w Polsce.

Oto zasady 5R, które definiują ideę Zero Waste, opisane w książce „Pokochaj swój dom” autorstwa Bea Johnson:

1️⃣ REFUSE (odmów)
Pierwsza zasada Zero Waste zachęca nas do odmowy przyjmowania rzeczy, które mają niekorzystny wpływ na środowisko. W praktyce oznacza to rezygnację z plastikowych torebek, jednorazowych słomek i sztućców. Odmawiając ich, wysyłamy jasny sygnał do producentów, że nie chcemy takich produktów. To może przyczynić się do ograniczenia produkcji zbędnych i szkodliwych przedmiotów.

✋ W przypadku picia kawy na mieście lub w podróży – warto mieć ze sobą swój kubek (i domagać się od sprzedawcy obniżenia ceny kawy 😉 ).

2️⃣ REDUCE (ogranicz)
Kolejnym krokiem jest ograniczenie konsumpcji. Przed zakupami warto dwa razy zastanowić się, czy na pewno wszystkie rzeczy w naszym koszyku są nam niezbędne. Kupowanie tylko tego, co rzeczywiście potrzebujemy, to klucz do redukcji odpadów. Przemyślane zakupy nie tylko pomagają środowisku, ale także naszym portfelom.

✋ Osobiście głównie ze względu Zero Waste znacznie ograniczyłem konsumpcję kawy oraz owoców i warzyw spoza Polski.

3️⃣ REUSE (użyj ponownie)
Trzecia zasada to wykorzystanie produktów wielokrotnego użytku. Zamiast kupować jednorazowe artykuły, sięgnijmy po te, które mogą nam służyć dłużej. A jeśli dany przedmiot straci swoje pierwotne przeznaczenie, postarajmy się znaleźć dla niego nowe zastosowanie. To doskonała okazja, aby pobudzić naszą wyobraźnię i kreatywność.

✋ Starajmy się na przykład odnawiać stare meble, a nie kupować co kilka lat nowych w sklepie na literę i…

4️⃣ RECYCLE (segreguj)
Segregacja odpadów jest niezbędnym elementem Zero Waste. Prawidłowe sortowanie śmieci zwiększa szanse na ich przetworzenie i ponowne użycie surowców. Warto zapoznać się z lokalnymi zasadami recyklingu, aby robić to właściwie. Segregując odpady, dajemy im drugie życie.

✋ Od kilku lat nie kupuję nowych aut i ubrań (o tych ostatnich poniżej).

5️⃣ ROT (kompostuj)
Ostatnia zasada dotyczy kompostowania. Jeśli mamy dostęp do ogródka lub kawałka ziemi, możemy przeznaczyć odpady organiczne do użyźnienia gleby. Kompostowanie nie tylko zmniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska, ale również wzbogaca glebę w cenne składniki odżywcze.

✋ O kompostowaniu fusów z kawy napiszę w jednym z następnych artykułów.

Jestem CieKAW Waszych opinii o Zero Waste – FB 👈

Jakie są wasze sposoby na zmniejszenie ilości odpadów w codziennym życiu?

Partner wydania książki "100 Ciekawostek o Kawie" - VNTG.Studio

Na zdjęciu ubrany jestem w używane ubrania z VNTG.Studio nie tylko na pokaz, ale od pięciu lat nie kupuję nowych ubrań (poza slipkami 😉 ).
Wkrótce otwarcie Studia na Tamce w Warszawie – zapraszamy na Gusto Cafe.

👉 VNTG.Studio jest Parterem wydania Książki 📙 100CiekawostekOKawie.pl 👈

Tutaj o „produkcie kawo-podobnym” Zero Waste – czyli o Cascarze 👈

Pozdrawiam 😁👌
#KrzysztofBarista

Książka "100 Ciekawostek o Kawie" by #KrzysztofBarista
Książka „100 Ciekawostek o Kawie” Kup Taniej w Przedsprzedaży
Gusto Cafe Events - barista oraz wypożyczenie ekspresu w Warszawie
Scroll to Top