Coffee -The Big Deal

💸The Big Deal💸

Czy wiesz, że kawa jest drugim, po ropie naftowej, najczęściej handlowanym towarem na świecie?

Globalna wartość rynku kawy sięga setek miliardów dolarów, a popyt na ten napój rośnie z roku na rok.

Historia handlu kawą to opowieść pełna dramatów, innowacji i nieoczekiwanych zwrotów akcji, które ukształtowały dzisiejszy rynek.

Coffee - The Big Deal - Blog Kawa-Warszawa.pl

☕️ Początki kawowego biznesu

Handel kawą ma swoje korzenie w XIV-wiecznej Arabii, gdzie napój ten zaczął zdobywać popularność jako sposób na podniesienie energii i koncentracji. Kiedy kawa dotarła do Europy w XVI wieku, szybko stała się luksusowym towarem, dostępnym tylko dla najbogatszych.

☕️ Brazylijska dominacja

W XIX wieku Brazylia stała się dominującym producentem kawy na świecie. Ale z wielką produkcją przyszły też wielkie wyzwania. Jednym z najbardziej dramatycznych momentów w historii kawowego biznesu był kryzys nadprodukcji w latach 30. XX wieku. Brazylia, zmagając się z ogromnymi nadwyżkami, które doprowadziły do spadku cen, zdecydowała się na drastyczne środki.

☕️ Zatapianie statków z kawą

Jednym z najbardziej dramatycznych momentów w historii handlu kawą była operacja zatapiania statków z kawą.

W latach 30. XX wieku, w obliczu globalnej depresji i dramatycznego spadku cen kawy, brazylijski rząd zdecydował się na drastyczne kroki, aby utrzymać stabilność rynku. W ramach akcji, której celem było ograniczenie podaży kawy na światowych rynkach, brazylijskie władze zorganizowały zatapianie statków pełnych kawy na Atlantyku.

Szacuje się, że w okresie tym zatopiono aż

💦78 milionów worków kawy💦

Było to bezprecedensowe działanie, które miało na celu sztuczne podniesienie cen kawy poprzez zniszczenie nadmiaru zapasów.

To dramatyczny obraz, który pokazuje, jak ważnym i wpływowym towarem stała się kawa…

☕️ Współczesny rynek kawy

Dziś kawa jest nie tylko ulubionym napojem miliardów ludzi, ale także kluczowym towarem na globalnym rynku. Rocznie spożywamy około 10 milionów ton kawy, co świadczy o jej niesłabnącej popularności. Kawa stała się nieodłącznym elementem naszej kultury, od eleganckich kawiarni w Paryżu, przez ruchliwe ulice Nowego Jorku, aż po przytulne kafejki Specjality w Warszawie.

☕️ Wyzwania rynku kawy

Jednak przed przemysłem kawowym stoją poważne wyzwania. Zmiany klimatyczne wpływają na warunki uprawy, zmuszając rolników do adaptacji i poszukiwania nowych metod uprawy.

Ale tym wyzwaniu w kolejnym wpisie…

Chcesz zostać Partnerem wydania książki „100 Ciekawostek o Kawie”

Zapraszam do współpracy 😁👌

Wpis jest częścią artykułu z Książki 📙 „100 Ciekawostek o Kawie”.
Przedsprzedaż i kontakt w sprawie partnerstwa 👇
Strona 100CiekawostekOKawie.pl

Pozdrawiam,
#KrzysztofBarista

Książka "100 Ciekawostek o Kawie" by #KrzysztofBarista
Gusto Cafe Events - barista oraz wypożyczenie ekspresu w Warszawie
Scroll to Top