☕️Penny Universities☕️ czyli Kawiarnie, które zmieniły świat

Czy wiesz, skąd pochodzi nazwa „Penny Universities”?
W XVII-wiecznej Wielkiej Brytanii kawiarnie były znane właśnie pod tą nazwą i stanowiły miejsca spotkań dla akademików, artystów i intelektualistów.
Sama nazwa pochodzi od symbolicznego pensa za którego w kawiarni można było kupić kawę.
Te intelektualne huby demokratyzowały naukę, otwierając drzwi dla ludzi z różnych środowisk, w tym tych, którzy nie mieli dostępu do formalnej edukacji. To właśnie w tych miejscach zrodziły się idee, które pomogły stworzyć dzisiejsze instytucje, takie jak Lloyd’s of London, Royal Society czy Londyńską Giełdę Towarową.

"Penny Universities",  czyli Kawiarnie, które zmieniły świat - Blog Kawa-Warszawa.pl


☕️ Wyobraź sobie, że wchodzisz do kawiarni w XVII-wiecznym Londynie

Zamiast znajomego widoku laptopów i słuchawek,

widzisz stoły otoczone przez uczonych, autorów, artystów, wygnanych cudzoziemców, rewolucjonistów i politycznych radykałów.

W powietrzu unosi się brzęk podekscytowanych debat naukowych…

Te kawiarnie nie były tylko cichymi miejscami na szybką kawę,

lecz były to prawdziwe:

Fora👉🤓Wymiany👉🙄Myśli👉😃👉

☕️ Edukacja za grosze
W XVII-wiecznej Wielkiej Brytanii, zdobycie dobrej edukacji było mało prawdopodobne. Bogate rodziny mogły sobie pozwolić na prywatnych nauczycieli lub wysyłać dzieci do drogich szkół. Większość ludzi nie miała takich możliwości. Uniwersytety, jak Oxford i Cambridge, były dostępne tylko dla nielicznych.

Ci, którzy nie mieli dostępu do formalnej edukacji, przesiadywali właśnie w kawiarniach. Pierwsza kawiarnia w Wielkiej Brytanii otworzyła się w Oksfordzie w 1650 r., szybko stając się miejscem spotkań niezadowolonych akademików. Ustanowiła precedens – miejsca erudycji, debat, nauki i intelektualnej ciekawości.

☕️ Londyńskie kawiarnie
W XVII-wiecznym w Londynie kawiarnie stały się jeszcze bardziej popularne. Miejsca te gromadziły ludzi poświęcających się nauce, literaturze i kulturze którzy cieszyli się znakomitymi dyskusjami. Kawiarnie nie przejmowały się pochodzeniem – liczyło się to, że lubiłeś myśleć. Były rzadką okazją do spotkania i debaty nad wielkimi ideami dla ludzi ze wszystkich warstw społecznych.

☕️ Dziedzictwo kawiarni
W Lloyd’s Coffee House kapitanowie statków i ich sponsorzy spotykali się na kawę, a z ich rozmów powstał największy rynek ubezpieczeń na świecie: Lloyd’s of London. W Grecian Coffeehouse, naukowcy, tacy jak Isaac Newton i Edmund Halley, zbierali się, aby dyskutować o nauce i dokonywać eksperymentów. Jonathan’s Coffee House stał się miejscem, gdzie kupcy i handlarze stworzyli podstawy London Stock Exchange.

☕️ Dzisiejsze dziedzictwo
Poza spotkaniami we współczesnych kawiarniach, polecam 😁👌
👉 Metodę 50KAW- opis na Blogu
👉 Spotkania przy kawie LinkedIn Local – Warszawa
👉 Metodę na przerwy na eventach Coffideas

❓ Jakie są Wasze ulubione miejsca do dyskusji i wymiany myśli
Dacie proszę znać na moim >>FB

Powyższy wpis jest częścią artykułu z Książki 📙 „100 Ciekawostek o Kawie”.
👉Przedsprzedaż

Pozdrawiam,
#KrzysztofBarista

#100CiekawostekOKawie by #KrzysztofBarista

Książka "100 Ciekawostek o Kawie" by #KrzysztofBarista
Gusto Cafe Events - barista oraz wypożyczenie ekspresu w Warszawie
Scroll to Top