Sukces pisany Kawą

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Kobiet.
Wypada więc złożyć życzenia wszystkim kobietom, a ponieważ piszę o kawie to składam specjalny hołd i najlepsze życzenia Agnieszce Rojewskiej

czyli:

Kawowej Królowej Świata!


Agnieszka Rojewska jest pierwszą kobietą która została Mistrzynią Świata Baristów!
O samej Agnieszce napisałem artykuł >Jak zdobyć tytuł Mistrzyni Świata Baristów na podstawie wywiadu który przeprowadziłem z nią tuż przed zdobyciem Mistrzyni Świata w 2018 roku.

O Agnieszce „Rojes” Rojewskiej wiemy z artykułów i wywiadów dosyć dużo.
Ale warto przypomnieć tutaj jakie błędy jakie Agnieszka wymienia przy robieniu kawy przez „zwykłego, przeciętnego śmiertelnika”.
Wywiad z Mistrzynią był przeprowadzony dla Business Insider
Jest to ważna wiedza dla facetów którzy chcą zabłysnąć „kawowym kunsztem” przed swoimi Paniami 😉

Agnieszka Rojewska wymienia pięć najczęstszych błędów, jakie popełniamy przy robieniu kawy:

1. Nieodpowiednia temperatura wody

Zalewanie kawy wrzątkiem to największy błąd, jaki można popełnić. Nie powtarzaj go więcej. Warto wiedzieć, że temperatura wody, którą zalewa się kawę, ma znaczący wpływ na ostateczny smak naparu.

Jak dobrze zaparzyć kawę?
Woda nie powinna przekraczać 95 stopni Celsjusza. Najlepiej po zgotowaniu wody otworzyć czajnik i odczekać 1,5-2 minuty.

2. Zła jakość wody

Kawa, którą pijemy w 98 procentach składa się z wody. 2 procent to sama kawa. Gdy woda jest słabej jakości, np. twarda albo nieprzefiltrowana, automatycznie będzie źle smakować.

Jak polepszyć stan wody?
Wystarczy, że wcześniej wodę przefiltrujesz przez zwykły dzbanek z filtrem, który jest dostępny w pierwszym lepszym supermarkecie. Już to mocno poprawi jej jakość.

3. Kupowanie zmielonej kawy

Kawę najlepiej zmielić tuż przed jej zaparzeniem. Pamiętaj, że kawa w zaledwie 15 minut po zmieleniu traci aż 75 procent smaku!

4. Niewłaściwa grubość zmielenia ziaren

W zależności od tego, jak długo kawa ma się parzyć, ziarna należy zmielić drobniej lub grubiej. Espresso parzy się krótko, bo do 30 sekund. Kawę przelewową parzy się dłużej, ok. 2-3 minuty. Im krótszy jest proces parzenia kawy, tym drobniej powinna być zmielona. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalność zmielenia.

5. Kupowanie kawy w supermarkecie, a nie w wyspecjalizowanych miejscach

Gdy chcesz kupić dobry chleb, pójdziesz do piekarni czy do marketu? Piekarni.
To dlaczego, jak kupujesz kawę, nie idziesz do palarni?
Wiem, że nie we wszystkich miastach są palarnie, ale w dzisiejszych czasach zakupy – także kawę – możemy zrobić przez internet.

Kończąc cytat z tego jakże ciekawego wywiadu z Agnieszką,
jeśli Ty jesteś „Królewiczem” zapytam retorycznie:

Dlaczego nie kupujesz kawy zamiast kwiatka, dla swojej „Królewny” w lokalnym >Sklepie Kawa-Warszawa.pl, który zapewnia dostawy wprost z palarni?

Z serdecznymi pozdrowieniami,
#KrzysztofBarista Wacławek

Scroll to Top