Kawa, a lasy deszczowe

W zeszłym tygodniu w czasie Retail Summit miałem okazję porozmawiać z Paniami z firmy Ernst&Young na temat zrównoważonego rozwoju firm oraz wpływu produkcji i spożycia kawy na…
…wycinanie lasów deszczowych.

Mało kto myśli o tym problemie pijąc poranną „małą czarną”…

Gusto Cafe Events na Retail Summit
Stoisko Gusto Cafe Events dla Mastercard na Retail Summit

Kawa to jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie. Konsumujemy ją codziennie, a producenci nieustannie poszukują nowych sposobów, by zwiększyć swoje zyski.
Jednym z problemów związanych z produkcją kawy jest jej uprawa, która często prowadzi do wycinania lasów deszczowych.
Skala problemu jest porażająca.
Tylko w ostatnich 40 latach na świecie wycięto około 420 mln hektarów lasów,
co odpowiada powierzchni pięciu krajów takich jak Polska

Houston, We have a BIG Problem!

Jakie jest zatem powiązanie pomiędzy produkcją kawy, a wycinką lasów deszczowych?
Otóż roślina ta wymaga specyficznych warunków klimatycznych do wzrostu i rozwoju. Plantacje kawowe muszą znajdować się w strefie równikowej, gdzie temperatura wynosi średnio od 18 do 24 stopni Celsjusza, a opady deszczu wynoszą od 1500 do 2000 mm rocznie.
Niestety, lasy deszczowe, które te warunki zapewniają, są jednocześnie najbardziej zagrożonymi ekosystemami na świecie.

Wycinanie lasów deszczowych prowadzi do zaburzenia ekosystemu i degradacji gleby.
W konsekwencji na plantacjach kawowych rośliny są narażone na choroby i szkodniki.
Aby zwiększyć plony, koncerny kawowe stosują szkodliwe dla środowiska pestycydy, które zanieczyszczają wody gruntowe i powierzchniowe.

Jednym z koncernów kawowych, których działalność jest często krytykowana za negatywny wpływ na środowisko naturalne, jest Nestle. Firma ta, według raportu Rainforest Action Network, w latach 2014-2016 wykorzystała aż 178 000 hektarów lasów deszczowych na plantacje kawowe. Nestle od lat stara się walczyć z zarzutami dotyczącymi rabunkowej gospodarki, twierdząc, że prowadzi dziesiątki programów na rzecz zrównoważonej produkcji kawy.

Podobne zarzuty wysuwają organizacje pozarządowe wobec innych koncernów kawowych, w tym Starbucks i Lavazza. Jednym z problemów, którym firmy te muszą stawić czoła, jest brak przejrzystości w dostawach kawy i brak kontroli nad tym, skąd pochodzą ziarna kawy.

Właśnie dlatego ważne jest, aby konsumenci byli świadomi skutków, jakie wywołuje ich codzienne picie „małej czarnej”. Ale o jasnej konkluzji, na końcu.

Z biegiem lat wzrost produkcji kawy przyczynił się do dalszej degradacji lasów deszczowych, z których wiele zostało wyciętych, aby zrobić miejsce dla plantacji kawowych. Nie tylko wycinanie drzew, ale również praktyki agrotechniczne stosowane w uprawie kawy, takie jak stosowanie pestycydów i nawozów, mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Te praktyki prowadzą do erozji gleby, zanieczyszczenia wody i zniszczenia siedlisk zwierząt.

Zgłębiając temat tego wpisu dotarłem do ciekawego artykułu na temat tzw. Greenwashingu:
„To NAPRAWDĘ niepokojące, ale nie zaskakujące. Korporacje prowadzą dobrą grę z całą swoją retoryką greenwashingu, zatrudniając firmy public relations, aby nadać firmie ekologiczny wizerunek, oprowadzając swoich dyrektorów po strefach poświęcenia środowiska i rozmawiając o redukcji emisji.”
Więcej na ten temat w źródłach poniżej.

Konkluzja
Koncerny kawowe mają duży wpływ na środowisko naturalne, a wycinanie lasów deszczowych w celu stworzenia nowych plantacji kawowych jest jednym z negatywnych skutków ich działalności.
Jednakże, wiele firm kawowych przyłapane w ostatnich latach na „gorących uczynkach” podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska i zmniejszenia wpływu swojej działalności na przyrodę.
Ważne jest również, aby konsumenci wybierali produkty, które są produkowane w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, takie jak >kawa ekologiczna czy pochodząca z małych plantacji zrównoważonych.

Ale drugim, bardziej bolesnym dla niektórych z nas rozwiązaniem jest….

…ograniczanie „konsumpcji” kawy przez każdego z nas
.


Dodam, iż od miesiąca stosuję zasadę – „Jedna kawa dziennie”,
co wierzcie mi, bardzo pozytywnie wpływa nie tylko na moje zdrowie
ale i na zdrowie naszej planety 🙂

Namiastką kawy z niewielką zawartością kofeiny jest ostatnio dla mnie
>>OlaCascara!

Źródła

  1. Artykuł o Greenwashingu >>Blog Sieci Action Forest
  2. >>Strona Forest And Finance
  3. >>Artykuł „Jak zrównoważona jest Twoja kawa?”
  4. >>Artykuł „Ile tropikalnego lasu trzeba wyciąć, żeby napić się kawy w Europie?”

Zachęcam również do przeczytania mojego artykułu na podobny temat:
>>Kawa EkoLogiczna


Pozdrawiam serdecznie,
#KrzysztofBarista Wacławek

#KrzysztofBarista Wacławek
Zamów Event z Baristą
Scroll to Top