“Efekt Kawiarni”

"Efekt Kawiarni"

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje zdalnie lub z domu, ale wiele z nich doświadcza trudności z koncentracją i produktywnością.
Na szczęście istnieje pewien sekret, który może pomóc w zwiększeniu kreatywności i efektywności pracy – “Efekt Kawiarni”.

O Efekcie Kawiarni, mówimy w tym znaczeniu, że wiele osób odczuwa większą kreatywność i produktywność, gdy pracuje w kawiarni zamiast w domu lub biurze.

Dlaczego tak się dzieje?
Otóż kawiarnie zapewniają idealne środowisko pracy dla wielu ludzi – są tam stymulujące dźwięki, aromaty i wibracje, a także czują się one bardziej zmotywowane do pracy, gdy widzą innych ludzi pracujących wokół nich.

W kawiarniach jest też wiele czynników, które wpływają na kreatywność, takich jak nieoczekiwane bodźce z zewnątrz, różnorodne ludzkie zachowania oraz zapach świeżo parzonej kawy. To wszystko może pomóc w zwiększeniu skupienia i pomóc w rozwiązaniu problemów.

Jedną z najbardziej znanych na świecie kawiarni sprzyjającej pracy twórczej jest założona w Rzymie w 1760 roku >>Antico Caffe Greco. Znajdujące się w niej piękne, zabytkowe wnętrze było miejscem spotkań artystycznej elity z całej Europy, co przypominają wiszące na ścianach pamiątki i portrety.
W kawiarni spotkali się m.in. Goethe, Stendhal, Casanova, a także polscy pisarze Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Z czasem Antico Caffe Greco zyskało renomę przystani dla artystów i pisarzy, którzy pracowali nad swoimi rękopisami, wymieniając się pomysłami przy marmurowych stolikach.
Wśród jej bywalców można wymienić Mary Shelley, Lorda Byrona, Johna Keatsa, Charlesa Dickensa, Henrika Ibsena oraz H.C. Andersena.

Dla mnie bardzo dużą zaletą pracy w kawiarni (niekoniecznie tej w Rzymie 😉 ) jest brak współpracowników którzy potrafią nas bardzo rozpraszać zarówno w biurze jak w miejscu coworkingowym.

Warto pamiętać, że efekt kawiarni nie działa jednak dla każdego – niektórzy ludzie wolą ciszę i spokój w swoim otoczeniu, a hałas i ruch w kawiarniach może być dla nich rozpraszający. Ale dla tych, którzy potrzebują bodźców zewnętrznych, kawiarnie mogą być idealnym miejscem do pracy.

Jeśli chcesz spróbować efektu kawiarni, wybierz kawiarnię, która ma odpowiedni dla Ciebie poziom hałasu i ruchu, wygodne siedzenia i odpowiednią atmosferę.
Pamiętaj, żeby nie przesadzać z kawą – zbyt duża ilość kofeiny może wpłynąć negatywnie na Twoją efektywność. (>>więcej na temat w tym artykule).

Efekt Kawiarni
Kończę artykuł Efektownie… w Kawiarni 😉

Podsumowując, efekt kawiarni może pomóc w zwiększeniu kreatywności i produktywności podczas pracy. Warto wypróbować to rozwiązanie, zwłaszcza gdy tradycyjne metody pracy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Moje “Twórcze Kawiarniane Live Hack’i”
1. Dobrym rozwiązaniem, jest praca w kawiarni w niektóre dni tygodnia.
Jeśli masz taką możliwość warto umówić się z pracodawcą na początek na 1 dzień pracy w pobliskiej kawiarni. W razie jakieś “aferki” zawsze możesz szybko wrócić do swojego biurka lub na spotkanie do biura.
2. Jeśli pracujesz ze słuchawkami w kawiarni (lub w domu), warto używać muzyki do koncentracji.
Osobiście słucham Mozarta, a pisząc ten post >> Muzyki z kanału YTYellowBrickCinema – Relaxing Music (oczywiście w przeglądarce Brave – bez reklam).

Jako bonus zaprezentuję Ci “kreatywną” ciekawostkę opracowaną dzięki możliwościom jakie daje nam AI. Nad projektem “Asystentki AI” pracuję po godzinach na “drugiej posadzie” w firmie >>Agencja-Aktywna.pl

>>Asystentka AI z Agencja-Aktywna.pl

Źródła oraz polecane
>>Badanie: “The Coffee Shop Effect: Investigating the Relationship between
Ambient Noise and Cognitive Flexibility”

>>Artykuł o mojej ulubionej sieci kawiarni Green Caffè Nero

Życzę Ci kreatywnej pracy z “Efektem Kawiarni” ☕️

Pozdrawiam serdecznie,
#KrzysztofBarista Wacławek

#KrzysztofBarista Wacławek
Zamów Event z Baristą