„Efekt Kawiarni”

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje zdalnie lub z domu, ale wiele z nich doświadcza trudności z koncentracją i produktywnością.
Na szczęście istnieje pewien sekret, który może pomóc w zwiększeniu kreatywności i efektywności pracy – „Efekt Kawiarni”.

O Efekcie Kawiarni, mówimy w tym znaczeniu, że wiele osób odczuwa większą kreatywność i produktywność, gdy pracuje w kawiarni zamiast w domu lub biurze.

Dlaczego tak się dzieje?
Otóż kawiarnie zapewniają idealne środowisko pracy dla wielu ludzi – są tam stymulujące dźwięki, aromaty i wibracje, a także czują się one bardziej zmotywowane do pracy, gdy widzą innych ludzi pracujących wokół nich.

W kawiarniach jest też wiele czynników, które wpływają na kreatywność, takich jak nieoczekiwane bodźce z zewnątrz, różnorodne ludzkie zachowania oraz zapach świeżo parzonej kawy. To wszystko może pomóc w zwiększeniu skupienia i pomóc w rozwiązaniu problemów.

W kawiarnią są…. ludzie 😉
Pracy twórczej sprzyja to, że w kawiarni jesteśmy otoczeni przez ludzi, którzy przyszli robić to samo co my. A tego typu miejsce działa działa motywująco.

Badanie z 2016 roku potwierdziło ten pomysł, kiedy naukowcy poprosili uczestników siedzących obok siebie przed komputerem o wykonanie zadania na tym samym ekranie. Badanie wykazało, że „po prostu wykonanie zadania obok osoby, która wkłada dużo wysiłku w wykonanie zadania, sprawi, że zrobisz to samo ”.

„To jest analogiczne do pójścia na siłownię na trening”, mówi Sunkee Lee, adiunkt teorii organizacji i strategii w Tepper School of Business na Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pensylwanii. „Jedną z największych zalet kawiarni jest efekt facylitacji społecznej: idziesz tam, widzisz innych ludzi pracujących i to wprawia cię w nastrój, w którym po prostu naturalnie zaczynasz pracować. Już sama ich obserwacja może zmotywować cię do cięższej pracy”.

Różnorodność wizualna
Jedną z rzeczy, która może sprawić, że praca w domu (i biurze) będzie uciążliwa, jest środowisko wizualne; często siedzimy na tym samym krześle i patrzymy na te same cztery ściany bez wytchnienia.
„Stymulacja wizualna – sposób udekorowania biura – ma wpływ na proces twórczego myślenia ludzi.
To nazywa się konwergentnym kreatywnym myśleniem” — mówi Lee. W swoich badaniach odkrył, że różnorodność wizualna pomaga „rozwiązać problem, który ma optymalne rozwiązanie, ale wymaga myślenia nieszablonowego”. Podczas gdy Lee próbował temu zaradzić, dodając neony na ścianach swojego domowego biura podczas pandemii, szybko odkrył, że zwariowane meble szybko stały się znajome i nudne. A odwiedzanie różnych kawiarni za każdym razem sprawia, że ​​rzeczy są jeszcze bardziej zróżnicowane.

Jedną z najbardziej znanych na świecie kawiarni sprzyjającej pracy twórczej jest założona w Rzymie w 1760 roku >>Antico Caffe Greco.
Znajdujące się w niej piękne, zabytkowe wnętrze było miejscem spotkań artystycznej elity z całej Europy, co przypominają wiszące na ścianach pamiątki i portrety.
W kawiarni spotkali się m.in. Goethe, Stendhal, Casanova, a także polscy pisarze Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Z czasem Antico Caffe Greco zyskało renomę przystani dla artystów i pisarzy, którzy pracowali nad swoimi rękopisami, wymieniając się pomysłami przy marmurowych stolikach.
Wśród jej bywalców można wymienić Mary Shelley, Lorda Byrona, Johna Keatsa, Charlesa Dickensa, Henrika Ibsena oraz H.C. Andersena.

Dla mnie bardzo dużą zaletą pracy w kawiarni (niekoniecznie tej w Rzymie 😉 ) jest brak współpracowników którzy potrafią nas bardzo rozpraszać zarówno w biurze jak w miejscu coworkingowym.

Warto pamiętać, że efekt kawiarni nie działa jednak dla każdego – niektórzy ludzie wolą ciszę i spokój w swoim otoczeniu, a hałas i ruch w kawiarniach może być dla nich rozpraszający. Ale dla tych, którzy potrzebują bodźców zewnętrznych, kawiarnie mogą być idealnym miejscem do pracy.

Jeśli chcesz spróbować efektu kawiarni, wybierz kawiarnię, która ma odpowiedni dla Ciebie poziom hałasu i ruchu, wygodne siedzenia i odpowiednią atmosferę.
Pamiętaj, żeby nie przesadzać z kawą – zbyt duża ilość kofeiny może wpłynąć negatywnie na Twoją efektywność. (>>więcej na temat w tym artykule).

Efekt Kawiarni
Kończę artykuł Efektownie… w Kawiarni 😉

Podsumowując, efekt kawiarni może pomóc w zwiększeniu kreatywności i produktywności podczas pracy. Warto wypróbować to rozwiązanie, zwłaszcza gdy tradycyjne metody pracy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Moje „Twórcze Kawiarniane Live Hack’i”
1. Dobrym rozwiązaniem, jest praca w kawiarni w niektóre dni tygodnia.
Jeśli masz taką możliwość warto umówić się z pracodawcą na początek na 1 dzień pracy w pobliskiej kawiarni. W razie jakieś „aferki” zawsze możesz szybko wrócić do swojego biurka lub na spotkanie do biura.
2. Jeśli pracujesz ze słuchawkami w kawiarni (lub w domu), warto używać muzyki do koncentracji.
Osobiście słucham Mozarta, a pisząc ten post >> Muzyki z kanału YTYellowBrickCinema – Relaxing Music (oczywiście w przeglądarce Brave – bez reklam).

N koniec zaprezentuję Ci „kreatywną” ciekawostkę opracowaną dzięki możliwościom jakie daje nam AI. Jest to tekst tego artykułu przeczytany przez Asystentkę AI wygenerowaną w 100% przez sztuczną inteligencję…

>>Asystentka AI z Agencja-Aktywna.pl

Źródła oraz polecane
>>Badanie: „The Coffee Shop Effect: Investigating the Relationship between
Ambient Noise and Cognitive Flexibility”

>>Artykuł „BBC NEWS” na temat pracy w kawiarni
>>Artykuł o mojej ulubionej sieci kawiarni Green Caffè Nero

Życzę Ci kreatywnej pracy z „Efektem Kawiarni” ☕️

Pozdrawiam serdecznie,
#KrzysztofBarista Wacławek

Gusto Cafe Events - barista oraz wypożyczenie ekspresu w Warszawie
Scroll to Top