Pij Kawę i Żyj Wiecznie

Dzisiaj nieco krótszy wpis, ale za to bardzo pozytywny!

Wpis ten publikuję w Wigilię Bożego Narodzenia 2020 w kolejnej dobie lockdownu spowodowanego wirusem COVID-19
Wiele osób, szczególnie starszych choruje nie tylko na na covid ale i na brak możliwości zdiagnozowania innych chorób.

Mało kto wie, że istnieje forma leku, która szczególnie dla osób starszych może być aplikowana jako antidotum na proces starzenia się.

Nie jest to szczepionka na COVID-19 ale…

…tym lekiem jest KAWA!


W ostatnich latach wiele badań naukowych dostarcza dowody na to, że osoby pijące kawę żyją dłużej.
Przytoczę tutaj tłumaczenie opisu badania naukowców ze Stanford University School of Medicine na temat związku między zaawansowanym wiekiem, ogólnoustrojowym stanem zapalnym, chorobami układu krążenia i spożyciem kofeiny.

„To, co pokazaliśmy, to korelacja między spożyciem kofeiny a długowiecznością.”

„Ponad 90 procent wszystkich niezakaźnych chorób związanych ze starzeniem się jest związanych z przewlekłym stanem zapalnym” – powiedział główny autor badania , dr David Furman , profesor w Stanford Institute for Immunity, Transplantation and Infection . Ponad 1000 artykułów dostarczyło dowodów, że przewlekłe zapalenie przyczynia się do wielu nowotworów, choroby Alzheimera i innych demencji, chorób sercowo-naczyniowych, choroby zwyrodnieniowej stawów, a nawet depresji.

„Powszechnie wiadomo również, że spożycie kofeiny wiąże się z długowiecznością” – powiedział Furman. „Wiele badań poza opisywanym wykazało ten związek. Znaleźliśmy możliwy powód, dla którego tak się dzieje ”.

Jak kofeina może wpływać na długowieczność?

Naukowcy ze Stanford odkryli, że mechanizm zapalny został osłabiony u starszych uczestników, którzy mieli tendencję do picia większej ilości napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa.

Badacze dokonali tego odkrycia, korzystając z danych zebranych z kohorty Stanford-Ellison, długoterminowego programu rozpoczętego 10 lat temu przez Davisa i współautorkę badań , dr Cornelię Dekker , profesora chorób zakaźnych u dzieci, w celu zbadania immunologii starzenia się. W tym programie zdrowi uczestnicy w wieku 20-30 lat i inna grupa w wieku powyżej 60 lat byli corocznie monitorowani za pomocą ankiet, pobrań krwi i przeglądów ich historii chorób.

W ramach badania z 2016 roku naukowcy porównali krew pobraną od starszych i młodszych uczestników badania, aby zobaczyć, które geny są bardziej aktywowane u osób starszych. Skupili się na dwóch skupiskach genów, których aktywność była związana z produkcją silnego krążącego białka zapalnego zwanego IL-1-beta. Wydawało się, że geny w każdym klastrze współpracują ze sobą.

Live Forever
Drink Gusto Cafe & Live Forever

Zaintrygowani korelacją między stanem zdrowia starszych uczestników, aktywacją klastrów genów i zgłaszanymi przez siebie wskaźnikami spożycia kofeiny, naukowcy zbadali i zweryfikowali, że krew z grupy o niskiej aktywności klastrów została wzbogacona o kofeinę i szereg jej metabolitów, w porównaniu krwią z grupy o dużej aktywności klastra.

Inkubacja komórek odpornościowych z kofeiną i produktami jej rozpadu wraz z metabolitami kwasu nukleinowego wyzwalającymi stan zapalny w znacznym stopniu zapobiegła wywieraniu przez te ostatnie silnego działania zapalnego na komórki.

Reasumując, kawa przedłuża życie, więc cieszmy się dobrą Cafe!

Kawa w nadmiarze powoduje również efekty uboczne oraz jest substancją uzależniającą, o czym pisałem w artykule Zdrowie A Kawa, więc pijmy ją z umiarem.

Infografika – dlaczego warto pić kawę – kliknij aby zobaczyć większą.

Infografika Pij Kawę
Szkoda, że tak późno dowiedziałem się o punkcie 6…

Pamiętajmy aby poza zdrowym umiarem w piciu kawy,
trzeba również dbać o zdrowie w takich aspektach jak ruch oraz odżywianie.

>>Więcej na temat Zdrowia i Kawy

Polecam również wpis na temat związany z długowiecznością, na podstawie filmu „Choć goni nas czas”
o życiowej i kawowej „The Bucked List”.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
życzę Wam oraz sobie
zdrowia i umiaru w piciu (kawy) i jedzeniu
oraz
abyśmy pod koniec przyszłego roku 2021
czuli się lepiej niż pod koniec tego 2020
!

#KrzysztofBarista Wacławek

#KrzysztofBarista Wacławek
Scroll to Top