Hola Cascara! czyli „Cześć Cascara!„
W ostatnich latach Cascara dzięki znakomitemu smakowi podbija gusta wielu kawoszy na świecie…
…oraz tych osób które nie przepadają za smakiem kawy.
Czym zatem jest Cascara?
Cascara to napój przygotowywany z suszonych owoców kawowca, czyli skórki z miąższem, która pozostaje z obróbki ziaren kawy (wyjęcia ich ze środka owocu).
Z języka hiszpańskiego Cascara to skórka.
W smaku ma nuty słodkie i owocowe, podobne do suszonych żurawin, śliwek czy rodzynek. Opisuje się ją również nutami smaków wiśni, hibiskusa, dzikiej róży, czerwonej porzeczki czy mango.
Zawiera kofeinę, choć w dużo mniejszej ilości niż tradycyjna kawa. Przy najmocniejszym parzeniu zawartość kofeiny w Cascarze wynosi 111,4 mg/l, w porównaniu do szerokiego zakresu około 400-800 mg/l w parzonej kawie, czyli 10-15%.
Cascara może być parzona na gorąco lub podawana na zimno jako napój orzeźwiający.
Historia Cascary
Cascara to jeden z najciekawszych napojów kawowych, który w ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Ale napój ten jest znany od odkrycia kawy, czyli od około pierwszego tysiąclecia naszej ery.
Historia spożycia Cascary sięga IX wieku, kiedy to suszone owoce kawowca były wykorzystywane przez rdzenne ludy Afryki jako napar, najprawdopodobniej dużo wcześniej niźli przed opracowaniem metod prażenia ziaren kawowca. W Europie Cascara pojawiła się w XVIII wieku, ale nie zdobyła wówczas większej popularności. Dopiero w ostatnich latach napój z Cascary zyskał na znaczeniu, stając się jednym z najmodniejszych napojów kawowych.
W Jemenie od wieków tradycyjnym, gorącym napojem jest Qishr , którego składniki to suszone łuski kawy i miąższ (czyli Cascara) oraz przyprawy, takie jak imbir i cynamon. Z powodu niższej ceny, Jemeńczycy woleli Qishr od kawy, zwłaszcza w czasach kryzysu humanitarnego. Qishr był popularny do niedawna, a jego podawanie gościom jest nadal powszechne w kulturze jemeńskiej. W krajach zachodnich Qishr jest znany jako kawa imbirowa, a słodzenie nie jest konieczne, ale często dodaje się miód lub cukier.
Cascara, znana również jako Sultana w Boliwii, jest popularnym napojem na bazie Cascary wśród służby domowej i robotników wiejskich na plantacjach kawy. Pomimo tego, że była uważana za napój ubogich ze względu na niski koszt, jej wartość rośnie, a popularność rośnie na całym świecie. W przeszłości była produktem komercyjnym, jednak dowody sugerujące jej skomercjalizowanie we Francji i innych krajach Europy w XIX wieku były niepotwierdzone. Obecnie Cascara jest komercyjnym produktem dzięki lokalnym palarniom i kawiarniom, które prosiły o nią bezpośrednio od producentów.
Niektórzy hodowcy kawy w Ameryce przetwarzają również kwiaty kawy, które można zaparzyć jako herbatę o słodkich nutach i złożonym zapachu.
W styczniu 2022 r. Unia Europejska zezwoliła na wprowadzenie na rynek europejski suszonego miąższu i skórek owoców kawowca Coffea arabica L. lub Coffea canephora Pierre ex A. Froehner oraz naparu z niego jako tradycyjnej żywności z państwa trzeciego zgodnie z >>rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze.
W związku z zezwoleniem na handel Cascarą w Europie oraz świetnym smakiem naparu ceny tego produktu w ciągu ostatniego roku poszybowały wysoko, często powyżej bardzo dobrych kaw klasy Specjality.
To się nazywa produkt uboczny 😉 ale miejmy nadzieję, że w najbliższych miesiącach spadną do „normalnych”, tak aby przeciętny „Kowalaski” mógł spróbować tego jakże ciekawego naparu…
Pij Cascarę,
będziesz….
…Wielki!
- Cascara do niedawna była produktem ubocznym w produkcji i jak wskazuje powyższe źródło była spożywana wyłącznie przez mieszkańców krajów w których znajdują się plantacje kawy.
Warto więc wspierać hodowców kawy przez dostarczenie im dodatkowego zbytu niedawnych „odpadów produkcyjnych”. - Smak Cascary jest słodki i owocowy, a napój sam w sobie jest orzeźwiający i pobudzający. Zawiera kofeinę, choć w mniejszej ilości niż tradycyjna kawa – około 1/8 do 1/4 kofeiny w porównaniu z kawą z przelewu. Dzięki temu można delektować się jej smakiem o każdej porze dnia, bez obawy o nadmierne pobudzenie organizmu.
- W przypadku kwestii zdrowotnych, picie Cascary może przynosić wiele korzyści.
Owoc kawowca jest bogaty w antyoksydanty i inne cenne substancje, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Dlatego napój z Cascary, podobnie jak kawa, może pomóc w ochronie przed chorobami serca, cukrzycą, chorobami neurologicznymi oraz chorobami nowotworowymi.
Dodajmy, iż w przeciwieństwie do kawy, Cascara nie podlega procesowi prażenia w wysokich temperaturach. - Pijąc mniej kawy i więcej Cascary przyczyniasz się do dobrostanu naszej planety.
Więcej o wycinaniu lasów deszczowych na potrzeby plantacji kawowców w artykule >>Kawa, a lasy deszczowe.
Jak przygotować Cascarę?
Cascarę można przygotowywać jak herbatę.
Wsyp do French Pressa ok 20 g. zmielonego suszu z Cascary na 1 litr wody (ok 5g na filiżankę), zalej wodą o temperaturze 95 st. C i odczekaj ok 7-10 minut.
Jeśli Cascara nie jest zmielona lecz w całych łupinach, warto zaparzyć dłużej ok 20-25 minut w termosie.
Uwaga, Ciekawy, dużo głębszy smak uzyskasz po odstawieniu naparu na ponad godzinę lub po kilkukrotnym zagotowaniu w tygielku tureckim.
Oryginalny przepis na Sultana Tradicional (źródło na dole) :
- 4 łyżki sułtanki
- 2 grube laski cynamonu
- Cukier/Miód
- 1 litr wody
- Cytryna (opcjonalnie)
- 2 goździki (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Lekko podpiecz sułtankę w rondlu na średnim ogniu przez
około 4 minuty. - Umieść sułtankę w imbryku razem z cynamonem i goździkami
(opcjonalnie) i dodaj przegotowaną wodę, aby zalać sułtankę i gotuj przez około 10 minut. - Skoncentrowany napar nalej do filiżanki i zalej przegotowaną oddzielnie wodą.
- Dodaj do smaku cukier lub miód.
W razie potrzeby do filiżanki można dodać kilka kropli cytryny
nadać mu cytrusowy akcent.
Oto trzy ciekawe przepisy na napoje na bazie Cascary:
- Cascara Tea Latte – wersja zimowa
Zaparz 2 łyżki suszonej Cascary w 1 szklance wrzątku przez około 10 minut (na jedną porcję).
Dodaj 1 łyżkę miodu i mleko (np. migdałowe), trzy plasterki pomarańczy, cynamon, imbir, a następnie podgrzej na kuchence.
Przelej do kubka i ozdób mleczną pianką. - Cascara Spritzer – wersja letnia (zdjęcie powyżej)
Zaparz 2 łyżki suszonej Cascary w 1 szklance wrzątku przez około 10 minut (na jedną porcję) i OSTUDŹ.
Rozpuść 1 łyżkę miodu w 1 szklance soku z cytryny i wody gazowanej, szczyptę mięty.
Dodaj pół szklanki zaparzonej i przestudzonej Cascary.
Wymieszaj i podawaj z lodem. - Cascara Smoothie
Zaparz 2 łyżki suszonej Cascary w 1 szklance wrzątku przez około 10 minut (na jedną porcję) i OSTUDŹ.
W blenderze zmiksuj 1 szklankę mleka kokosowego, 1 banan, 1 łyżkę miodu i pół szklanki zaparzonej i przestudzonej Cascary.
Można podawać z kostkami lodu.
Reasumując, Cascara to interesujący i coraz bardziej popularny napój kawowy o długiej historii spożycia i ciekawych właściwościach smakowych.
Dla mnie Cascara to niebanalna alternatywa dla klasycznej kawy, która zachwyca swoim wyjątkowym smakiem, a jednocześnie działa orzeźwiająco i pobudza zmysły. Cenię ją za to, że jest naturalna, bez dodatków chemicznych, a jej przygotowanie jest proste i szybkie.
W odróżnieniu od kawy Cascara daje długotrwałą energię przez cały dzień, bez pików i spadków energetycznych.
Dodam, że autor w ostatnich miesiącach jest fanem Cascary i kto wie, czy na jej korzyść nie zrezygnuje ze spożycia kawy (przynajmniej częściowego 😉 ).
Zachęcam do spróbowania napojów z Cascary i odkrycia dla siebie nowych smaków, które mogą stać się nieodłącznym elementem codziennej rutyny.
Daj się porwać miłości do Oli Cascary
i ciesz się jej aromatem oraz właściwościami zdrowotnymi na co dzień!
Źródła:
>>What is Cascara – FreshCup.com
>> Cascara (znana jako „Coffee cherry tea”) – Wikipedia
>> Quishr – Wikipedia
>>”Sultana : good practices and other curiosities”
O tym jak możemy pomóc naszej planecie przeczytasz w artykule
>>Kawa, a lasy deszczowe
Ciekawostka
>>Nazwa OlaCascara została nadana temu produktowi na cześć mojej córki Aleksandry 🙂
Smacznej kawusi…
ups, znaczy Cascary!
Pozdrawiam 😁👌
#KrzysztofBarista
Życie jest zbyt krótkie na picie słabej kawy