Jak otworzyć kawiarnię?

Otwarcie kawiarni to dla wielu osób marzenie o własnym biznesie.
Nic dziwnego, skoro spożycie kawy jest jednym z najpopularniejszych zwyczajów na świecie, a kultura kawowa rozwija się w Polsce w wysokim tempie.
Wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na miejsca, gdzie można w spokojnej atmosferze delektować się ulubionym napojem i spędzać czas w gronie znajomych. Ostatnie „pandemiczne” lata mocno przerzedziły obraz kawiarni w dużych miastach.
Tam gdzie jedni widzą porażki inni szukają szans na zaistnienie na rynku…

W ostatnich dwunastu lat mojej pracy jako Head Baristy Gusto Cafe pomagałem kilkukrotnie uruchomiać „Kawiarnię Marzeń”.
Stąd dzielę się wiedzą na łamach Bloga Kawa-Warszawa.pl

Kawiarnia to miejsce, w którym nie tylko można napić się dobrej kawy, ale także spotkać interesujących ludzi, porozmawiać z przyjaciółmi, pracować lub po prostu odpocząć. Dlatego też, otwierając kawiarnię, możesz stworzyć miejsce, w którym ludzie będą chętnie powracać.
Takich miejsc jeszcze pod koniec zeszłego wieku nie było w Polsce wcale!

Otwarcie kawiarni to nie tylko sposób na spełnienie marzeń o własnym biznesie, ale także sposób na rozwój swojej pasji.
Praca baristy to nie tylko parzenie kawy, ale również doskonalenie swoich umiejętności w zakresie przygotowywania napojów oraz dbania o klienta. Właściciel kawiarni ma możliwość kreowania swojego miejsca i oferty, a jednocześnie może czerpać satysfakcję z zadowolenia swoich gości.

Otwarcie kawiarni to także inwestycja, która może przynieść duże zyski finansowe.
Kawa jest jednym z najchętniej spożywanych napojów na świecie, a w Polsce kultura kawowa rozwija się po roku 2000 w tempie którego może nam pozazdrościć cały świat. Duże zasługi poczynili na tym polu opisywani przeze mnie >>Tom Obracaj „Ociec Chrzestny Polskiej Kawy” oraz >>Mistrzyni Świata Baristów Agnieszka Rojewska.
Polskie społeczeństwo stało się bardziej zasobne ale też wyedukowane w kwestiach picia dobrej kawy.
Coraz więcej Polek i Polaków docenia jakość kawy i jest gotowych zapłacić więcej za napój przygotowany z wysokiej jakości ziaren.

Plan Biznesowy uruchomienia kawiarni

Otwarcie własnej kawiarni to marzenie wielu osób, jednak zanim zaczniemy działać,
warto opracować plan biznesowy, który pomoże nam w zaplanowaniu naszej strategii, oszacowaniu kosztów i określeniu szans na sukces.

Poniżej przedstawię Ci kilka kroków, jakie warto podjąć przy opracowaniu planu biznesowego dla kawiarni.

1. Określenie celów i wizji
Pierwszym krokiem jest określenie celów i wizji naszej kawiarni.
Musimy wiedzieć, czego chcemy osiągnąć, jakie są nasze priorytety i jaki rodzaj kawiarni chcemy otworzyć.
Czy ma to być kawiarnia w stylu retro, czy może nowoczesna, minimalistyczna przestrzeń?
Co będzie naszą specjalnością – kawa, herbata, ciasta czy może zdrowe smoothie?
Czy masz szansę na wyróżnienie się na rynku?
O wyróżnianiu się i zaczynaniu od Dlaczego? przeczytasz dwa wpisy >>Własna marka kawy

2. Analiza rynku
Kolejnym ważnym krokiem jest analiza rynku. Musimy poznać naszych konkurentów, ich ofertę, ceny i sposób działania. Warto też przebadać potencjalnych klientów i ich oczekiwania. W ten sposób będziemy wiedzieć, co nas wyróżnia i jakie trendy warto uwzględnić w naszej ofercie.
Ważnym elementem analizy rynku jest także zbadanie konkurencji. Trzeba dokładnie przebadać, kto działa w okolicy, jakie są ich ceny i oferta, jakie są ich mocne i słabe strony. Na tej podstawie można ustalić, jakie cechy kawiarni będą wyróżniać ją na tle konkurencji. Może to być unikalny styl, jakość kawy, wyjątkowa atmosfera czy też oferta dodatkowych usług.
Tutaj „sprzedam” Ci cenną wskazówkę, zanim uruchomisz kawiarnię.
Zrób obchód okolicznych lokali gastronomicznych sprawdzając wielokrotnie ilość wydanych paragonów.
Kupując cokolwiek pod koniec dnia pracy danego lokalu, odczytaj z odpowiedniej pozycji dzienną ilość paragonów. W ten sposób, uśredniając przychód miesięczny w konkurencyjnych kawiarniach można oszacować Twoje przyszłe dochody.

Określ swoją grupę docelową lub kilka kluczowych grup docelowych.
Zacznij od określenia swojej grupy docelowej. Jesteś skierowany do młodych ludzi, rodzin, osób kupujących kawę na wynos, czy może studentów? To może wpłynąć na wybór lokalizacji, stylu oraz wystrój kawiarni.

Wybór odpowiedniego lokalu dla kawiarni jest kluczowy dla sukcesu biznesu.
Wybierz lokalizację, która jest dobrze widoczna i ruchliwa. Zwróć uwagę na ruch pieszych oraz samochodów w okolicy. Im więcej ludzi będzie mijanych Twoją kawiarnię, tym większe szanse na zainteresowanie potencjalnych klientów.

3. Budżet
Opracowanie budżetu jest kluczowe dla planu biznesowego. Musimy oszacować koszty związane z otwarciem kawiarni, czyli m.in. koszty najmu, remontu, wyposażenia, zaplecza technicznego, zatrudnienia pracowników, zakupu produktów i innych wydatków. Musimy też określić źródła finansowania i szacowany czas zwrotu inwestycji.
Jak mówi >>Adam Ringer aby uruchomić kawiarnię w Warszawie i przetrwać pierwszy rok warto mieć finansowanie na ok 800 tyś do nawet 1,5 mln złotych.

4. Marketing i promocja
Dobra strategia marketingowa jest kluczowa dla powodzenia kawiarni. Musimy opracować skuteczny plan promocji naszej oferty, który obejmie m.in. reklamę w mediach społecznościowych, współpracę z blogerami i influencerami, organizację eventów oraz korzystanie z tradycyjnych kanałów marketingowych.
Od samego początku działania kawiarni warto promować również swoją wizytówkę w mapach Google i prosić zadowolonych Klientów o opinie ze zdjęciami.

5. Organizacja pracy
Ostatnim krokiem jest opracowanie planu organizacji pracy i zatrudnienia. Musimy określić ilość potrzebnych pracowników, ich umiejętności i doświadczenie. Ważne jest też zaplanowanie ich szkoleń i odpowiedniego wynagrodzenia, a także opracowanie planu pracy i harmonogramu zmian.

Podsumowanie i ciąg dalszy

Opracowanie planu biznesowego dla kawiarni to nie lada wyzwanie, wymaga bowiem dokładnego zbadania rynku oraz oszacowania kosztów i potencjalnych dochodów. Warto jednak poświęcić na to czas, aby mieć jasny plan działania i jak najlepiej przygotować się do prowadzenia własnej kawiarni.

Ciąg dalszy już wkrótce w jednym z kolejnych wpisów.

Przeczytaj również
>>Własna Marka Kawy
>>Jak stworzyć Idealną Kawę
>>Kawiarnia Idealna by Adam Ringer

Pozdrawiam,
#KrzysztofBarista Wacławek

#KrzysztofBarista Wacławek
Scroll to Top